To, co nowe i trudne, wcale nie ..

To, co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre. Należy więc przygotować dziecko do nowych sytuacji, aby potrafiło sobie z nimi poradzić.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Dziecku i Wam – Rodzicom w pierwszych dniach przedszkola.

1. Należy uprzedzić malucha o tym, że np. za tydzień pójdzie do przedszkola. Opowiedz mu, co tam się robi, czego się uczy.

dziecku w opanowaniu czynności samoobsługowych, jak: jedzenie, mycie rąk, korzystanie z toalety, ubieranie się, rozbieranie.

3. Wyposaż dziecko w wygodne ubranie:

*luźne spodnie lub spódniczkę w gumkę,

*bluzę, lekki sweterek – czyli na „cebulkę”,

*kapcie – najlepiej na rzepy,

*majtki i spodnie na zmianę – gdyby zdarzyła się „wpadka”,

*bluzkę do przebrania – gdy przy zupie zadrży ręka,

*podpisany fartuszek,,

*ukochanego misia, dzięki któremu łatwiej będzie przeżyć rozstanie z mamą.

4. Czas pobytu małego dziecka w przedszkolu nie powinien być długi. Jeżeli to możliwe – w pierwszych dniach odbierz je wcześniej.

5. Pożegnaj się czule i bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania momentu rozstania.

6. Pamiętaj, że dziecko ma prawo płakać, gdyż w ten sposob wyraża swój smutek i wyładowuje napięcie, które w nim narosło.